A harz-i roller kanári

... avagy a Magyar nemes kanári.

 

 

  

"Bármennyire is előtérbe került a tenyésztők egy jelentékeny részénél a szép színű madarak szaporítása, soha ne felejtsük el, hogy a hím kanári csak akkor teljes értékű madár, ha nemcsak különlegesen szép színű, hanem szépen is énekel. Nem szabad a szín mellett az éneket elhanyagolni."

Siroki Zoltán

 

                                                               

 

Az énekversenyek Európában december utolsó, és január első heteiben zajlanak. Hazánkban hagyományosan december utolsó hétvégéjén kerül megrendezésre az Országos Bajnokság.

  A versenyen csak az az évben kelt, gyűrűzött madarak vehetnek részt. A rendezvény lebonyolítása a következőképpen zajlik : a versenyt megelőző napon a madarakat beszállítják a tenyésztők a verseny helyszínére, ezután gyűrűvizsgálat, majd sorsolás következik, milyen sorrendben szerepeljenek a madarak. A következő nap már csak a bíró (bírók) és segítőjük érintkezhetnek a madarakkal, tehát maga a verseny nem nyilvános. A madaraknak fél óra áll rendelkezésükre, és kollekciónként négyesével adják elő tudományukat. Egy madár max. 90 pontot érhet el, tehát egy kollekció elérhető legmagasabb összpontszáma 360 pont lehet.

  A verseny végeztével eredményhirdetés következik, majd nyilvánosan meghallgatják a madarakat, ilyenkor magyarázza el a bíró mely madár miért, és mennyi pontot kapott a produkciójáért. Ez a verseny nyilvános része, tehát a rendezvény ezen szakaszára hívja meg az egyesület a vendégeket, érdeklődőket.

             

 

 

                    Felkészítés a versenyre

 

  

   A versenyre való felkészítést szepteptemberben kezdem. Ilyenkorra a madaraink már kivedlettek, és kiderül melyik ezévben kelt madár hím és melyik tojó. Egyenként kifogom a madarakat a röpdéből, megvizsgálom a kondíciójukat (ez fontos!!! a későbbiekben az elhízott madarakat le kell fogyasztani!!! alapszabály: a kövér roller nem énekel sem sokat, sem szépen!!!  persze a sovány sem, de az elhízás a gyakoribb probléma...), majd mindegyik hímet külön-külön füttykalitkába teszem. A füttykalit mérete : 150x210x200 mm.

(Figyelem! Az ilyen kis méretű kalitok a madarak állandó tartására alkalmatlanok! Kizárólag az énekversenyeken, illetve a versenyekre való felkészítés alatt használjuk ezeket! Tehát minden hím madár életében csak  egyszer, első éves kora előtt kb. 2 hónapot tölt ilyen füttykalitban! Egy énekes tartására a kalit mérete minimálisan 40x25x25 cm!!!)

Standard füttykalit:

08beisk3_003.jpg

 

   A tojókkal nincs sok dolgom. Szükség szerint kozmetikázom a csőrüket, körmüket, majd közös röpdébe kerülnek a költési szezon kezdetéig.

   A felkészítendő hímeket egyelőre egymás mellé teszem, változatlan takarmányt kapnak, valamint a környezeti viszonyok is (fény, hőmérséklet) ugyanolyanok mint a röpdékben voltak kb. 10 napig. Ezalatt az idő alatt megszokják a kalitot, etetőket, itatókat a madarak. Elég nagy stressz a madaraknak a helyváltoztatás, nem szabad rögtön társ nélkül, gyökeresen más környezetbe tenni őket. Lényeg a fokozatosság. Nem várhatunk eredményt verdeső, pánikszerűen menekülni akaró madaraktól. Óvatos, de határozott mozdulatokkal etetem,takarítom őket, így nagyon hamar megszoknak, és kíváncsian nézelődnek ha a madárházba lépek. 10 nap után kerülnek a versenyző jelöltek az un. énekszekrénybe.

Az énekszekrény:

koter_010.jpg

Ennek a doboznak az ajtaja csukható, ezzel a fényviszonyokat is tudom befolyásolni a későbbiekben. Egy szekrényben 4 füttykalit van, tehát egy versenykollekció. Az ajtókon van egy 4cm. átmérőjű lyuk, amin a táplálkozáshoz szükséges fény eljut a madarakhoz, enni-inni egész nap tudnak csukott ajtónál is. Itt már nem látják egymást a madarak, de egy hétig még nem csukom be az ajtókat, szintén a már említett fokozatosság elvét betartandón. Ekkor már ha ráérek naponta egyszer 20-30 percre kiszedem őket négyesével, egy fekete "színpad" elé teszem egymásra a négy kalitot, hogy szokják a szereplést a dalnokok. A matt fekete háttér azért lényeges, hogy a későbbiekben ne az árnyékukat figyeljék a madarak, csak az éneklésre koncentráljanak.

 

   Ezidőben a takarmány összetételét is megváltoztatom. Az ideális kondícióban lévők 50% repce 50% alapkeverék (az alapkeverék is tartalmaz kb.30% repcét) a túlkondicionáltak 70% repce 30% fénymag keverékét kapják. A takarmány mennyiségére is ügyelni kell. Egy kávéskanál elegendő minden madárnak. A repce több okból is alaptakarmány ilyenkor. Minden benne van ami szükséges, viszont annyira nem szeretik a madarak hogy elhízzanak tőle. Bizonyos források azt is megemlítik, hogy a repceolaj keni a hangképző szerveket, és ezzel elősegíti az ideális hangok kialakulását. Én hetente egyszer-kétszer egy kis almagerezdet is szoktam adni nekik. Ez alapvetően nem befolyásolja a felkészítést, a madarak viszont nagyon szeretik. Ezután  napról napra egyre hosszabb időre csukom be az énekszekrény ajtaját. Ezzel tulajdonképpen a vegetációs időszakot stimulálom madaraimnál. Nem a párosodásra hívó, hangos, hormonok által diktált vágyakozó hangokat szeretnénk hallani, hanem halk, jókedvű dalolászás a cél. Aki hallott már tél közepén, egy fán megülő tengelic, kenderike vagy bármilyen pintyféle csapatában hím madarakat énekelni tudja mire gondolok. Ekkor már megénekeltetem a madarakat mindennap, és az összhangra is figyelek mely madár mely kollekcióban szerepeljen.

 

    December elejére már csak az etetésnél egy órára van nyitva az énekszekrény, és kétszer fél órát szerepelnek a "színpadon" a madarak. A hangok ilyenkor már mélyek, a futamok hosszan, megszakítások nélkül hallhatóak. Amelyik madár nem vidáman, tisztán dudorászva, esetleg szárnyát lecsapva röviden, tüzesen énekel, az vagy alul- vagy túlkondicionált. A túlpörgésre hajlamos madarakat többet tartom sötétben, és csak repcét kapnak a verseny előtti hetekben, a lustábbakat egy kis lágyeleséggel, valamint több fény adagolásával próbálom ideális formába hozni a december végi Országos Bajnokságra.

    Nos ez az én receptem, ami nem garancia a sikerre, hiszen ezek a madarak nem gépek. Mindegyik más-más egyéniség, és ezt sokkal jobban figyelembe kell venni mint a szín- vagy alakkanári fajtáknál. Napi kapcsolatba kell lenni velük. Figyelni kell a reakciójukat a takarmány és a környezet változásának rájuk gyakorolt hatására. Minden madár másképp reagál ezekre, ezért a fenntebb leírt általánosságok figyelembevételével egyedekre szabottan kell hogy felkészítsük őket. Csak így hozzák a legjobb formájukat.

felk12_020.jpg

    Egy  színkanáris cimborám mondta: "Mégegyszer annyit vesződsz húsz fiatallal mint én nyolcvannal."  Igaza van, de szerintem megéri! Aki hallott már egy jól felkészített kollekciót énekelni, az nagyon könnyen beleszeret ebbe a kismadárba. Természetesen nem kell a felkészítés maceráját végigcsinálni annak, aki kedvtellésből tart egy-két párat e-fajtából. Nagyon kellemes, széphangú társ lesz az a roller is, amelyik nem szerepel semmilyen versenyen. De az igazán komoly tenyésztő végigcsinálja ezt a folyamatot, hiszen az igazi értékmérője az ennek a madárnak, ha egy nemzetközi bírói testület előtt is bizonyíthatja tudását.

Egy versenykollekció a "színpadon":

09karikanari_010.jpg



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 52
Heti: 73
Havi: 1 121
Össz.: 325 732

Látogatottság növelés
Oldal: Az énekverseny
A harz-i roller kanári - © 2008 - 2024 - rollercanary.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »